محور تبریز پروژه دانشگاه استخوان دانشگاه

محور: تبریز پروژه دانشگاه استخوان دانشگاه بیمارستان بخش پیوند مغزو استخوان

گت بلاگز وب‌گردی حجامت مانعی جهت سکته‌های قلبی در بهار

یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه حجامت در فصل بهار جهت تمامی مزاجها تجویز می‌شود، گفت: حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، حرارتی و رطوبتی بدن در تمام افراد با

حجامت مانعی جهت سکته‌های قلبی در بهار

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه حجامت در فصل بهار جهت تمامی مزاجها تجویز می شود، گفت: حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، حرارتی و رطوبتی بدن در تمام افراد با هر مزاجی را تنظیم می کند.
دکتر مهدی فهیمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی گروه تحریریه سایت پویا راجع به بیانات بی اعتبار علمی یک عضو «انجمن علمی طب سنتی ایران» مبنی بر اینکه با توجه به غلبه بلغم در زیاد افراد، انجام حجامت، عملی مضر و زیان بار هست، اظهار کرد: در فصل زمستان به صورت عام، غلبه بلغم یا زیاد کردن رطوبت بدن و غلبه سردی و تَری اتفاق می افتد.

عبارات مهم : حجامت

وی افزود: بر همین اساس در منابع طب سنتی از حجامت در فصل زمستان نهی شده است مگر اینکه دکتر انجام آن را مهم بداند ولی حجامت در فصل بهار جهت تمامی مزاجها تجویز می شود.

خروج بخارات زائد بدن با «حجامت»
این کارشناس طب سنتی راجع به دلایل و فوائد حجامت در فصل بهار تصریح کرد: اولاً در بهار غلبه خون در بدن اتفاق می افتد و ثانیاً با بیرون آمدن حرارت بدن از عمق به سطح بدن، بخارات آزاد می شود و بخاری که متصاعد خواهد شد در تمامی مزاجها یکسان هست؛ بعضی از کارشناسان این استدلال را دارند که حجامت باعث خروج خون از بدن می شود ولی این کاملاً اشتباه است لیکن حجامت باعث خروج بخارات زائد از بدن می شود.
فهیمی با بیان اینکه خون خارج شده است از بدن در حجامت دارای حجم کمی هست، خاطرنشان کرد: به طور میانگین از بدن یک زن در هر دوره «عادات ماهیانه» 80 تا 150 سی سی خون دفع می شود که این امر در هر ماه تکرار می شود و مشکلی هم جهت آنها ایجاد نمی شود.
وی افزود: حالا کسی که می خواهد یک مرتبه در سال حجامت کند به غیر از اینکه بخارات بدنش خارج می شود، هیچ اتفاقی جهت وی نخواهد افتاد.
این کارشناس طب سنتی با اشاره به بیانات اخیر عضو انجمن طب سنتی کشور عزیزمان ایران در مضر دانستن حجامت جهت افراد با غلبه بلغم متذکر شد: این کارشناس هنوز تفاوت فَصد و حجامت را نمی داند؛ در فصد، خونگیری وسیع اتفاق می افتد ولی در حجامت نهایتاً بین 80 تا 100 سی سی خون از بدن خارج می شود؛ در افرادی که مستعد پرفشاری خون هستند و حجم بخارات زیادی دارند، خروج خون ممکن است به 200 سی سی هم برسد که به سود این افراد خواهد بود.
تنظیم سیستمهای متفاوت بدن با «حجامت»
فهیمی با بیان اینکه حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، حرارتی و رطوبتی بدن در تمام افراد با هر مزاجی را تنظیم می کند، تأکید کرد: کارشناسی که حجامت را بی تأثیر می داند فقط به بلغم توجه کرده و نگاه فرزند گانه و کودکانه به مباحث طب سنتی، قاعدتاً نمی تواند برداشتی به غیر از چنین برداشتهایی را در پی داشته باشد.
وی یادآور شد: یکی دیگر از دلایل صحبتهای این کارشناس مبنی بر بی تأثیری حجامت این بوده که بیمارانی که به این کارشناس مراجعه کرده اند، غلبه بلغم داشته اند.
این کارشناس طب سنتی با اشاره به تجربه طولانی مدت خود در انجام حجامت در افراد با طبع های متفاوت خاطرنشان کرد: دیده نشده که در فصل بهار کسی که بلغمی هست، حجامت موضعی (عام) کند ولی خیر و برکتش نصیب وی نشود.
فهیمی راجع به فوائد انجام حجامت در فصل بهار در افراد با غلبه بلغم تصریح کرد: بلغم سرد و تَر است در حالی که خون گرم و تَر بوده و زمانی که بادکشی در نقطه ای از بدن قرار می گیرد، فشار مکش زیر لیوان، از فشار منفی داخل قلب بالاتر است بنابراین ما در این حالت یک فراخوان خون از تمامی نقاط بدن به سمت نقطه بادکش را مشاهده می کنیم و در فاصله پنج دقیقه ای که بادکش به روی نقطه ای از بدن قرار دارد، حدوداً سه مرتبه گردش کامل خون بدن از این نقطه عبور می کند و زمانی که این اتفاق می افتد، بلغم موضعی رسوب کرده در بافتهای بدن به وسیله خون شروع به حرکت می کند.
اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع اثرات انجام حجامت
وی افزود: قصد از حجامت فقط خونگیری نیست بلکه اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع حجامت نیز با انجام حجامت اتفاق خواهد افتاد.
این کارشناس طب سنتی گفت: حجامت نقطه بسیار گرم را سرد می کند و بالعکس؛ دلیلش این است که گردش خون سیستمیک را به آن نقطه می رساند و حتی اگر عفونتی در آن نقطه به صورت پنهان باشد، آن را به سیستم ایمنی می رساند و در تمام بدن علیه آن پادتن لازمه تولید می شود.
فهیمی راجع به چرایی اثرات بافایده حجامت در خشک کردن و از بین بردن جوشهای بدن تصریح کرد: اولاً با انجام حجامت، بخاراتی که باعث جوش شده است خارج می شوند و ثانیاً هنگامی که حجامت انجام می شود، گردش خون در آن نقطه زیاد کردن می یابد و این امر باعث می شود تا عامل عفونی داخل جوش، وارد سیستم گردش خون شود و بدن علیه آن پادتن تولید کند و این امر باعث خشک شدن جوشها می شود.
«تعدیل مزاجی» با انجام حجامت بهاری
وی با بیان اینکه حجامت در بهار می تواند باعث تعدیل مزاج شود، تأکید کرد: فهم ما از حجامت باید چندبُعدی شود تا بتوانیم راجع به آن قضاوت کنیم.
این کارشناس طب سنتی راجع به ممنوعیتهای حجامت گفت: انجام حجامت فقط جهت افراد بسیار کم خون و زنان باردار (غیر از ماه چهارم و پنجم) توصیه نمی شود؛ افرادی که درگیر بیمایهای غدد لنفاوی و دچار بیماریهایی مثل ویتیلیگو هستند زیرنظر دکتر حجامت کنند.

«حجامت» مانعی جهت سکته های قلبی در بهار
فهیمی راجع به چرایی زیاد کردن میزان سکته های قلبی در فصل بهار و اثر انجام حجامت در جلوگیری از این نوع سکته ها گفت: در فصل بهار حرارت از عمق بدن به سطح حرکت می کند و این امر باعث زیاد کردن سکته های قلبی در این فصل می شود ولی انجام حجامت باعث می شود تا آن حرارت از بدن خارج شود و حجامت جلوی سکته های قلبی و فصد جلوی سکته های مغزی را می گیرد.
منبع: تسنیم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: حجامت | طب سنتی | رطوبتی | عروقی | سکته قلبی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog